Assamese Language And Its Importance In Assam

the important of Assamese language in Assam
Assamese Language And Its Importance In Assam

 সাহিত্য পঁঢ়ো আহঁকAssamese Language And Its Importance In Assam

সাহিত্য এটি জাতিৰ দাপোন৷আমাৰ যি সাহিত্যত প্ৰাকৃতিক অৱস্থা ,ভৌগোলিক অৱস্থা ,সাহিত্যত প্ৰকাশ পায় ৷ সামাজিক আৰ্দশ, গতিবিধি জাতিটোৰ সাহিত্য সৃষ্টিত যি প্ৰকাশ পাই তাৰ প্ৰতিবিম্ব বিশ্বই দেখা পায় ৷আমাৰ সাহিত্য সৃষ্টিত উমান পাই অসমীয়া জাতিৰ দাপোণত ৷ জাতীয় সকলো অংগ সাহিত্যত দেখা পায় ৷

আমি জাতিটোৰ উন্নতি কৰিব বিচাৰিলে আমাৰ কিছুমানৰ পুৰণি কুসংস্কাৰ বিলাক এৰিব লাগিব ৷আজি বিজ্ঞানৰ যুগত আমি আমাৰ কিছুমান অন্ধবিশ্বাসৰ বশৱৰ্তী হৈ অসমীয়া জাতিটো ধ্বংসলৈ মাতি আনিছো ৷আমি জনা বহুত প্ৰয়োজন যে আমি এখন উন্নতশীল দেশত বাস কৰোঁ।আগশাৰীৰ দেশলৈ উপনীত হ’বলৈ হ’লে আন উন্নত দেশৰ বুৰঞ্জী আৰু সাহিত্য জানিব লাগিব ৷ইয়ে আমাৰ দেশখনক উন্নত দেশলৈ ৰূপান্তৰিত কৰাত সহায় হব আৰু তাৰ বাবে আমি সেই দেশসমূহৰ সাহিত্য পঢ়িব লাগিব ৷তেতিয়া আমাৰ দেশৰ লগতে ভাষা সাহিত্য উন্নত হব৷কিন্তু এই খিনিতে আমাৰ সাহিত্যত যি নিজস্বতা আছে তাৰ কোনো যাতে ক্ষতি নহয়, সেই কথা লক্ষ্য ৰাখিব লাগিব ৷আমি বিদেশী বা আনৰ সাহিত্য যাতে চুৰ কৰি সানমিহলি কৰি সংযোগ কৰি নিদিওঁ তাৰ বাবে সদায় বিবেক জাগ্ৰত ৰাখিব লাগে। ইয়াৰ লগে লগে আমাৰ সমাজ ব্যৱস্থাত বহু কলংকিত অন্ধবিশ্বাস আছে ৷ এটা জাতিৰ বিষয়ে সাহিত্যই যেতিয়া কয়, গতিকে আমাৰ বিষয়ে বেয়া ভাল সকলো সাহিত্যৰ যোগেদি সমগ্ৰ বিশ্বয়েই গম পায় ৷আমি যদি নিকা নহওঁ আৰু কিছুমান কুনীতি ,অন্ধবিশ্বাস নিৰ্মূল নকৰোঁ তেতিয়া হ’লে আমাৰ জাতিটো আনৰ ঘৃণা পাত্ৰ হৈ থাকিম ৷

 Also Read

সৰ্বশেষত কওঁ ভাষা জননীক  উন্নত কৰিবলৈ হ’লে আমি আমাৰ সাহিত্য চহকী কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব লাগে আৰু সমাজৰ কিছুমান কু নীতি-নিয়ম এৰিব লাগিব ৷বাহিৰৰ উন্নত দেশ সমূহৰ বিষয়ে জানিবলৈ কিতাপ পঢ়ি জ্ঞান অাহৰণ কৰিব লাগিব আৰু সেই শিক্ষাক নিজস্ব ৰূপ দি জাতিৰ উন্নতিত প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব ৷তেতিয়া দেশ তথা অসমীয়া জাতি সৰ্বাংগসুন্দৰ হব ৷

-মফিদা বেগম

Post a Comment