-->

ইটালীৰ চিকিৎসক এজনৰ কথা

ইটালীৰ চিকিৎসক এজনৰ কথা 

আমাৰ দেশ বৰ্তমান এক ভয়াবহ সংকটৰ মাজেৰে অতিক্ৰম কৰিছে ৷৷ বৃদ্ধ ৰোগী সকলে চকুলো টুকি টুকি এই পৃথিবীৰ পৰা বিদায় লৈছে ৷৷ নিকট সম্পৰ্কীয়, আত্মীয় স্বজনক শেষবাৰৰ বাবে দেখা কৰি বিদায় লোৱাৰো সৌভাগ্য নঘটিল তেওঁলোকৰ ৷৷ তাৰ পৰিবৰ্তে তেওঁলোকে বিদায় সংবাদ এৰি গৈছে কেমেৰাৰ ভিডিঅ ফুটেজত ৷৷
তেওঁলোকে সজ্ঞানে, সমস্ত কষ্ট যন্ত্ৰণা সহ্য কৰি কৰি মৃত্যুক গ্ৰহন কৰিছে ৷৷ বেছি ভাগৰ ক্ষেত্ৰতে স্বামী স্ত্ৰী একেদিনাই মৃত্যু মুখত পৰিছে ৷৷ বৃদ্ধ ককা আইতা সকলে নাতি নাতিনীৰ মুখ শেষ বাৰৰ বাবে চোৱাৰ হেঁপাহকণৰ পৰাও বঞ্চিত ৰল ৷৷
বিভিন্ন ধৰণৰ বসন্ত ৰোগ বা ফ্লু বোৰতকৈ এই ৰোগ ভয়াবহ ৷৷ বিশ্বাস কৰক, ফ্লু' তকৈ অনেক পৃথক ধৰনৰ ৰোগ এইবিধ গতিকে ইয়াক ফ্লু'ৰ লগত মিলাই বা সেইধৰণেৰে চোৱা আৰু গ্ৰহন কৰাৰ পৰা বিৰত থাকক ৷৷
জ্বৰ অসম্ভৱ বেছি ৷৷ শ্বাস প্ৰশ্বাসত ৰোগীয়ে এনেকৈ হাঁহাকাৰ কৰে যেন গভীৰ পানীত ডুব গৈছে জীবন্ত মানুহ ৷৷ ৰোগী সকল চিকিৎসালয়লৈ আহিব নিবিচাৰে ৷৷ মাত্ৰ সমান্য অক্সিজেন পাবলৈকে হে তেওঁলোক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হৈছে ৷৷
এই ৰোগৰ বিৰুদ্ধে খুউব কম ঔষধে হে কাৰ্য্য ক্ষমতা দেখুৱায় ৷৷ আমি মানব সেৱাৰ পৰিসীমাত যিমান পাৰিছো সকলো কৰি গৈছো ৷৷ কিন্তু এইৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজখনত সকলো খিনি নিৰ্ভৰ কৰে ৰোগীৰ শাৰিৰীক আৰু মানসিক অৱস্থাৰ ওপৰত ৷৷ বৃদ্ধ ৰোগী সকল এই ৰোগৰ লগত যুঁজিব পৰা নাই, আমি কান্দিছো আমাৰ নাৰ্চ সকলে কান্দিছে, শোকত দগ্ধ হৈছো ৷৷ সকলোকে সুস্থ কৰাৰ সামৰ্থ আমাৰ নাই ৷৷
চকুৰ সন্মূখত হৃদযন্ত্ৰৰ লগত সংলগ্ন মেচিনৰ পৰ্দাত জীৱন শেষ হৈ যোৱা দেখিছো ৷৷ প্ৰতিদিনে অগনন ৰোগী আহিয়েই আছে ৷৷ এই ৰোগ ইমান ক্ষীপ্ৰতাৰে বাঢ়িছে যে আমাৰ সিমান যাবতীয় বিচনা পত্ৰও নাই ৷৷ সকলোৰে এটাই সমস্যা, সাধাৰণ নিউমোনিয়া কিন্তু প্ৰচণ্ড শক্তিশালী নিউমোনিয়া ৷৷
মোক সোধক কোনোবা ফ্লু ৰোগে ইমান ভয়াবহ ট্ৰেজেদিৰ জন্ম দিয়ে নে?
অতি সংক্ৰামক এই ৰোগ ৷৷ এই ভাইৰাচ বিধ একেবাৰেই অন্য ধৰণৰ ৷৷
ব্যক্তি বিশেষৰ বাবে ই অতিশয় ভয়াবহ ৷৷ আমাৰ দেশত ৬৫ ৰ উৰ্ধ মানুহৰ বেছিভাগৰে ডায়েবেটিচ, উচ্চ ৰক্তচাপ অথবা বয়স অনুযায়ী স্বাভাবীক যথেষ্ট ৰোগ আছে ৷৷ কেবল বৃদ্ধ বুলিয়েই নহয় যুৱক যুৱতীৰ বাবেও ই ভয়াবহ ৰোগ ৷৷
আমাৰ দেশৰ এই ৰোগত আক্ৰান্ত তৰুণ তৰুণী সকলক দেখিলে কোনো যুৱক যুৱতীয়েই নিজকে নিৰাপদ অনুভৱ কৰিব নোৱাৰিব ৷৷ আমাৰ দেশৰ চিকিৎসালয়ত অন্য চিকিৎসা সদ্যহতে নাই হোৱা বুলিবই পাৰি ৷৷ শিশুৰ জন্ম, চকুৰ অপাৰেচন অথবা চালৰ ৰোগ একোৱেই গুৰুত্বপূৰ্ণ নহয় এতিয়া ইয়াত ৷৷ সমগ্ৰ দেশৰে অপাৰেচন ইউনিট বোৰ ইনটেনচিভ কেয়াৰ ইউনিটলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হৈছে ৷৷
সকলোৱে যুদ্ধ কৰি গৈছো কৰ'ণা ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে ৷৷ প্ৰতি ঘন্টাত বানপানী বঢ়া দি ৰোগীৰ সংখ্যা বাঢ়িছে ৷৷ এটাৰ পিছত এটাকৈ ৰিজাল্ট আহিছে ৰোগ নিশ্চিতি পৰীক্ষাৰ ৷৷ সকলো পজিটিভ ৷৷ পজিটিভ মাত্ৰ পজিটিভ !!
সকলো ৰোগীৰে একেই কমপ্লেইন: অসম্ভৱ জ্বৰ আৰু শ্বাস প্ৰশ্বাসৰ যন্ত্ৰণা ৷৷
কান্দিছো••••
গভীৰ পানীত ডুব যোৱাৰ দৰে অনুভৱ মাত্ৰ ৷৷
প্ৰায় সকলোকে ইনটেনচিভ কেয়াৰ ৰুমত চিকিৎসা প্ৰদান কৰা হৈছে ৷৷ বহুতে অক্সিজেন মাক্সৰ সহায়তো উশাহ লব পৰা নাই ৷৷ ইটালীত এতিয়া অক্সিজেন মেচিনৰ দাম সোণতকৈয়ো চৰা ৷৷ বিশ্বাস কৰিব পৰা নাই ইমান হঠাতে কেনেকৈ ঘটি গল এইবোৰ !! আমি সকলো ক্লান্ত পৰিশ্চান্ত ৷৷
কিন্তু কোনো ৰৈ যোৱা নাই ৷৷ সকলোৱে মাজৰাতি পৰ্য্যন্ত কাম কৰি গৈছো ৷৷ ডাক্তৰ নাৰ্চ বুলি একো নাই সকলোৱে কেবল কৰি গৈছে ৷৷ দুসপ্তাহ ধৰি ঘৰলৈ যোৱা নাই ৷৷ মোৰ পৰিয়ালৰ বয়স্ক সকলক লৈ মই শংকিত হৈ ৰৈছো মাত্ৰ ৷৷
মোৰ সন্তানৰ লগত ভিডিঅ কনফাৰেন্সিঙেৰে কথা পাতিছো, মাজে মাজে পত্নী আৰু সন্তানৰ ফটো চাই কান্দিছো ৷৷ আমাৰ কাৰো দোষ নাছিল, আমাৰ ভুল নাছিল একো ৷৷
যিসকলে কৈছিল এই ৰোগবিধ সিমান ভয়ংকৰ নহয়, আমাৰ আজিৰ দূৰবস্থাৰ বাবে দোষী সেই সকল ৷৷ সমস্ত দোষ তেওঁলোকৰ ৷৷ তেওঁলোকে কৈছিল এইটো এটা সাধাৰণ ফ্লু ৰোগ যাৰ বাবেই মানুহ সচেতন নহল আৰু একো ব্যৱস্থা নললে ৷৷ এতিয়া কিন্তু দেৰি হৈ গল বহুত••••
বিনয়েৰে কৈছো ঘৰৰ পৰা নোলাব ৷৷ আমাৰ কথা শুনক ৷৷ অতিশয় জৰুৰী নহলে ঘৰৰ পৰা বাহিৰ নহব ৷৷ সাধাৰণ মুখা (মাস্ক) বোৰ ব্যৱহাৰ কৰক ৷৷ প্ৰফেচনেল মুখাবোৰ চিকিৎসা কৰ্মীৰ বাবে ৰাখক, মুখাৰ অভাৱত চিকিৎসকো সংকটত পৰিছে ৷৷ বহু চিকিৎসক কৰ'ণাত আক্ৰান্ত হৈ পৰিছে ৷৷
চিকিৎসক সকলৰ পৰিয়ালৰো বহুতে জীৱন আৰু মৃত্যুৰ সন্ধিক্ষণত ৷৷ সেয়ে নিজকে বচাওক ৷৷ বয়স্ক সদস্য সকলক ঘৰৰ বাহিৰলৈ ওলাবই নিদিব ৷৷
আমাৰ পেচাগত দায়িত্বৰ বাবে আমি ঘৰত থকা নাই ৷৷ শেষ মূহুৰ্ত পৰ্য্যন্ত ৰোগী সকলক বচোৱাৰ অাপ্ৰাণ চেষ্টা কৰি গৈছো আমি ৷৷
দূৰ্ভাগ্যজনক ভাবে আমি নিজৰ শৰীৰত ৰোগ আৰু ভগ্ন হৃদয় লৈ ঘৰ উভতিছো ৷৷ যি সকলক বচাব নোৱাৰিলো অন্তত: মৃত্যুৰ যন্ত্ৰণা কম কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছো ৷৷ কাইলৈ সকলো ঠিক হৈ গলে সকলোৱে পাহৰি যাব আমাৰ কথা ৷৷ তথাপিও চিকিৎসক হিচাপে যিখিনি পাৰিছো কৰি গৈছো অবিৰত ৷৷
এই ৰোগ আপোনাৰ দেহলৈ নাহিলেও সাবধানে থাকক ৷৷ জনসমাগমৰ পৰা আতৰত থাকক ৷৷ চিনেমা, মিউজিয়াম, খেল পথাৰ সকলো ত্যাগ কৰক ৷৷
অনুগ্ৰহ কৰি বৃদ্ধ সকলৰ দুখ যন্ত্ৰণা অনুভৱ কৰিূলৈ চেষ্টা কৰক ৷৷ তেওঁলোকৰ জীৱন আপোনালোকৰ হাতত ৷৷ আপুনি ইচ্ছা কৰিলেই বহুত মানুহক ৰক্ষা কৰিবলৈ সক্ষম ৷৷ আপুনিয়েই তেওঁলোকক ৰক্ষা কৰিব পাৰিব ৷৷
শ্বেয়াৰ কৰক যাতে সমস্ত ইটালী বাসীয়ে এই চিঠিখন পঢ়ে সকলো শেষ হোৱাৰ আগতেই যেন পঢ়ে এবাৰ••••

লেখক: ডা: ডেনিয়েল মেককিনি, গাভাটেচনি হাস্পিতাল, ইটালি
অসমীয়া অনুবাদ - বাপুকণ চৌধুৰী।

You may like these posts

Comments

  1. To insert a code use <i rel="pre">code_here</i>
  2. To insert a quote use <b rel="quote">your_qoute</b>
  3. To insert a picture use <i rel="image">url_image_here</i>
Leave comments according to the topic of writing, comment with active link will not be shown.
Blog admins and authors have the right to display, remove, mark spam, on the comments posted